PDFDrukujEmail

II Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

irak

Kościół w Polsce po raz drugi będzie obchodzić Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przypada on w niedzielę 14 listopada. W tym roku modlitwą obejmiemy chrześcijan w Iraku. O ich cierpieniach będzie mówił podczas spotkań w Polsce abp Louis Sako.

- Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym daje możliwość nam, którzy z własnej historii pamiętamy, co to zniewolenie, cenzura, usuwanie krzyża z miejsc publicznych, oddawanie życia za wiarę, czego najbardziej znanym znakiem jest osoba bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odpowiedzieć na wołanie dzisiaj prześladowanych i mordowanych naszych sióstr i braci w wierze - podkreśla ks. dr Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie
II Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, przeżywany 14 listopada, będzie czasem modlitwy za prześladowanych za wiarę w Chrystusa w Iraku. W tym dniu abp Louis Sako wygłosi kazanie na temat pogromów chrześcijan w Iraku podczas Mszy św. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowanej przez Polskie Radio. Pomoc Kościołowi w Potrzebie przygotowała materiały liturgiczne do wykorzystania podczas niedzielnej Mszy św. Zawierają one wprowadzenie do liturgii, propozycje kazań o współczesnych prześladowaniach wyznawców Chrystusa, zwłaszcza w Iraku, i intencje modlitwy za cierpiących za wiarę.
Arcybiskup Louis Sako z Iraku przybył do Polski na zaproszenie stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. We wtorek i środę spotkał się z dziennikarzami w Warszawie. 11 listopada odwiedzi Łowicz i Kutno, gdzie podczas Mszy św. będzie mówił o tragicznym losie chrześcijan w Iraku. W dniu następnym pojedzie do Poznania. Tam przewidziano m.in. Drogę Krzyżową Kościoła Prześladowanego. 14 listopada w Warszawie abp Sako będzie koncelebrował Mszę św. w kościele Świętego Krzyża, a później weźmie udział w programie telewizyjnym "Między Ziemią a Niebem". W kolejnych dniach arcybiskup z Iraku będzie mówił o prześladowaniach irackich chrześcijan podczas spotkań modlitewnych w Częstochowie i Krakowie. W środę, 17 listopada, powróci do Warszawy, skąd odleci do Iraku.

W ciągu ostatnich 5 lat stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazało dla chrześcijan w Iraku pomoc w wysokości ponad 7 mln zł (dokładnie: 7 359 280). Pomoc ta wyraźnie zwiększa się: od 990 tys. w 2005 r. do 2 mln w roku 2009. Podczas II Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym będzie prowadzona zbiórka na rzecz pomocy dla chrześcijan w tym kraju.

"Dla irackich chrześcijan dawanie świadectwa oznacza męczeństwo" - stwierdził anonimowy rozmówca AsiaNews. W serwisie agencyjnym informacji o zamachach, morderstwach i przypadkach prześladowań irackich chrześcijan jest sporo. Nowy nuncjusz w Iraku, abp Giorgio Lingua, zwraca uwagę, że Irak to "ziemia wstrząsana atakami przemocy, gdzie chrześcijanie są dyskryminowani, jeśli nie wprost prześladowani, i narażeni na pokusę ucieczki".
Najbardziej niebezpieczne miasto w Iraku to Mosul - twierdza irackiej Al-Kaidy. Do 1 września br., kiedy przebywały tu bojowe siły amerykańskie (dziś pozostają jedynie amerykańscy wojskowi szkolący żołnierzy irackich) borykali się oni z przemocą skierowaną wobec amerykańskiego i irackiego wojska. Terroryzm nieustannie dotyka lokalne mniejszości - przeważnie chrześcijan i szyitów. W 2005 r. Irak przyjął nową konstytucję, która ogłasza islam "religią urzędową" oraz stanowi, że "żadna ustawa nie będzie mogła być uchwalona, jeśli pozostaje w sprzeczności z islamskim prawem". Mimo deklarowanej swobody religijnej, innowiercy są prześladowani za wiarę. Od 2003 r., w wyniku II wojny w Zatoce Perskiej, 2,2 mln osób zostało wypędzonych z domów, z czego 1,8 mln opuściło kraj. Na chrześcijanach dokonuje się egzekucji, są ofiarami porwań, zamachów bombowych w kościołach, zastraszani, są zmuszani do przejścia na islam.
2 maja br. podczas zamachu bombowego na jadących w konwoju autobusowym chrześcijańskich studentów w pobliżu Mossulu zabite zostały 4 osoby, a ponad 160 zostało ciężko rannych. Młodzi ludzie w większości przypadków odnieśli groźne obrażenia twarzy. Syryjskokatolicki arcybiskup Basile Georges Casmoussa zażądał po tym ataku interwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych dla ochrony chrześcijan w Iraku. Wszystkie osoby wspierające Pomoc Kościołowi w Potrzebie poprosił o nieustającą modlitwę za Irak. Pod koniec października br. doszło do kolejnego brutalnego aktu terroru. W ataku na syrokatolicką świątynię w Bagdadzie zginęło 58 osób, a 78 zostało rannych. W telegramie kondolencyjnym papież Benedykt XVI zaznaczył, że "od lat Irak cierpi niewypowiedziane męczarnie. Również chrześcijanie stali się celem brutalnych ataków, które w pogardzie dla życia stanowiącego nietykalny dar Boga dążą do naruszenia wzajemnego zaufania i współistnienia społecznego". Papież zaapelował, by krew ofiar stała się zasiewem pokoju i odnowy.

MODLITWA ZA PRZEŚLADOWANY KOŚCIÓŁ

Boże, poprzez tajemnicze zrządzenie Twej Miłości
pozwoliłeś swemu Kościołowi uczestniczyć w cierpieniu Twego Syna.
Wzmacniaj nasze Siostry i Braci,
którzy z powodu swej wiary są prześladowani.
Daj im swoją siłę i wytrwanie, aby w każdej opresji
złożyli w Tobie całą swą ufność
i okazali się wiernymi świadkami.
Podaruj im radość z uczestnictwa w ofierze Chrystusa
i obdarz pewnością, że ich imiona zostały zapisane w Księdze Życia.
Daj im siłę w naśladowaniu Chrystusa,
która wesprze ich w dźwiganiu Jego Krzyża,
a w utrapieniu ustrzeże ich chrześcijańską wiarę.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

źródło: episkopat.pl

wirtualny spacerwirtualny spacer po kościele
Wykonanie BETAKOM
ankarada araç kiralama rent a car ankara ankara araç kiralama