Inne
Zapraszamy na spektakl
Więcej informacji na https://teatrklasykipolskiej.pl/zemsta-aleksandra-fredry-w-scenie-oltarzew/
Biogram śp. ks. Mariana Szczotki SAC
Ks. Marian Szczotka SAC (1936 - 2023), doktor, wykładowca muzyki kościelnej w WSD i proboszcz w Ołtarzewie, rektor domu w Konstancinie-Jeziornie, duszpasterz w Wadowicach na Kopcu.
Urodził się 1 sierpnia 1936 r. w Ujsołach, w powiecie Żywiec, w rodzinie Wawrzyńca, pracownika urzędu pocztowego na etacie listonosza i Anny z d. Bryja, siostry sługi Bożego ks. Franciszka Bryi SAC (⟊1941). Rodzina Szczotków liczyła dziesięcioro dzieci, spośród których trzech synów zostało kapłanami (Marian i Franciszek [1942-1995] u pallotynów oraz Andrzej, kapłan archidiecezji krakowskiej, obecnie senior dziekan i proboszcz w Krzeszowicach).
W sierpniu 1953 r. Marian jako kandydat na kleryka rozpoczął pallotyński nowicjat w Ząbkowicach Śląskich. Pierwszą konsekrację w Stowarzyszeniu złożył 8 września 1955 r. w Wadowicach na Kopcu na ręce ks. Stanisława Martuszewskiego SAC, radcy prowincjalnego, a wieczną trzy lata później w Ołtarzewie – na ręce ks. Wojciecha Turowskiego, exgenerała Stowarzyszenia, podczas jego wizytacji kanonicznej w Polsce. W latach 1955-62 kl. Marian Szczotka odbył w Ołtarzewie studia filozofii i teologii.
Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1962 r. w Ołtarzewie z rąk biskupa Zygmunta Choromańskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej i ówczesnego sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Po święceniach odbywał roczne dyrektorium pastoralne w Ołtarzewie, uczęszczał do Liceum Korespondencyjnego nr 1 w Warszawie i jednocześnie od 1963 r. uczył się w Instytucie Szkolenia Organistów w Aninie. Następnie w 1966 r. został skierowany na studia muzykologii na KUL. Uwieńczył je w 1972 r. tytułem magistra muzykologii kościelnej. Licencjat w zakresie muzykologii uzyskał na KUL w 1984 r., a w 1993 r. na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie zdobył stopień naukowy doktora teologii, na podstawie dysertacji: "Graduał MS. 205 z Biblioteki Klarysek Krakowskich w świetle polskiej i europejskiej tradycji liturgiczno-muzycznej. Studium źródłoznawcze".
Po zakończeniu studiów został duszpasterzem przy kościele Chrystusa Króla w Warszawie (1971-72), a następnie w Ząbkowicach Śląskich (1972-76), ucząc tu jednocześnie śpiewu kościelnego pallotyńskich nowicjuszy. W sierpniu 1976 r. przybył do Ołtarzewa, gdzie najpierw został wykładowcą muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym, a od sierpnia 1984 r. był tam równocześnie rektorem kościoła seminaryjnego – i od momentu erygowania przy nim parafii Królowej Apostołów w 1988 r. – jej pierwszym proboszczem. Prowadził też chór seminaryjny i parafialny i przez krótki czas w latach 70. był II prefektem alumnów. W latach 1982-84 został ustanowiony moderatorem (kierownikiem) II roku Okresu Wstępnego i Junioratu Braci w Ołtarzewie.
Zapisy na wizytę duszpasterską
W tym roku z wizytą duszpasterską przyjdziemy do rodzin i osób, które wcześniej zadeklarują chęć przyjęcia odwiedzającego księdza.
Zapisać się na kolędę można telefonicznie, mailowo (kontakt), bądź też wypełniając kartkę ze zgłoszeniem. Kartki dostępne są w furcie Seminarium.
Przy zgłoszeniu mailowym prosimy wpisać: imię i nazwisko, adres domu (mieszkania) i telefon do kontaktu.
Zgłoszenia zbieramy do 23 grudnia 2022 r.
Gdy będziemy już mieli zebrane zgłoszenia, wówczas ogłosimy harmonogram wizyty kolędowej.
Seminarium Odnowy Wiary
Świadectwo uczestnictwa w Seminarium Odnowy Wiary:
„Chciałabym podzielić się świadectwem, jak Pan Bóg zmienił moje życie, dzięki uczestnictwu w Seminarium Odnowy Wiary.
Pochodzę z rodziny katolickiej, chodziłam do kościoła, bo to był obowiązek, ale za wiele nie rozumiałam. Moje myśli były gdzie indziej. Osobista modlitwa była krótka, szybka, bo nie było czasu, a może i z lenistwa. Aż dowiedziałam się, że w Ołtarzewie odbędzie się Seminarium Odnowy Wiary. Pomyślałam sobie: zobaczę, co to jest. Na spotkaniu usłyszałam słowa, że Bóg mnie zaprasza, że wszystkich ludzi kocha, a ja sobie pomyślałam, że ja, taki słaby człowiek... Te słowa tak do mnie dotarły, że zaczęłam przychodzić na każde spotkanie. Tak sobie układałam czas, że musiałam być pomimo różnych przeszkód.
Moje życie zupełnie się zmieniło. Na pierwszym miejscu teraz jest Słowo Boże, modlitwa, na którą poświęcam dużo czasu. Wszystko zdążę zrobić. Eucharystia jest bardzo ważna - kiedy tylko mogę, to jestem. Wierzę mocno, że Pan Bóg jest przy mnie, że mnie prowadzi, pomimo krzyża, który dźwigam. Teraz potrafię za niego dziękować.
Bóg jest wielki. Nie chciałabym wrócić do dawnego życia. Jestem nowym człowiekiem. Jeżeli Pan uczynił to we mnie, może uczynić też to w Tobie. Bóg chce uczynić to również w Twoim życiu. Chwała Ci Jezu, bądź uwielbiony!"
(N.)
Spotkania odbywają się w środy o godz. 19.45. Zapraszamy dorosłych: pracujących, studentów, emerytów, małżeństwa, osoby samotne.
Na czas spotkania zapewniona jest opieka dla dzieci.
Serdecznie zapraszamy!
Strona 1 z 16
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>