PDFDrukujEmail

Spektakl poetycko-muzyczny "Architektura wiary Karola Wojtyły"

architektura2 

Muzyczny koncert poezji „Architektura wiary" pragnie przybliżyć świat poetyckich rozmyślań i formowania się przestrzeni duchowej 19-to letniego Karola Wojtyły, jednego z najwybitniejszych ludzi w dziejach XXI wieku i świata, zanim zapukał On do bram seminarium.
Jego młodzieńcza poezja jest niezwykła. Napisana w latach 1937-1939 posługuje się słowem wpisanym w miejsce szczególne, bowiem Kraków jest miastem polskich mitów i legend, miastem-cmentarzem polskich książąt i królów, miastem, w którym wieszczy duch Norwida i Wyspiańskiego rozpalał serca i umysły wszystkich Polaków.
Karol Wojtyła pisał te utwory jako młodzieniec pełen poetyckiej, słowotwórczej pasji, któremu nie był obcy słowiański rodowód polskich ziem jak również duch ateńskiej demokracji - w kulturze i sztuce łączący obecność dwóch światów: bóstw mitologicznych i prostego człowieka; demokracji, która jest umiłowaniem wolności i piękna. Krocząc drogą wolności ducha Karol Wojtyła zawarł w tych utworach opowieść o przeczuciu i zrozumieniu Bożej miłości, której On sam podporządkował całe swoje życie.
Jak wiele jest w "Sonetach" wiedzy o rodowodzie polskiej duszy! Układają się na nią nie tylko obrazy przyrody, echa ludowych zabaw, cienie bajkowej tradycji o Piaście Kołodzieju czy świadectwa dziejów słowiańskiego regionu upatrywanych w architekturze Wawelu. Budują ją przede wszystkim umiłowanie piękna i pokora duszy, tak silna, że dla autora staje się pewnością duchowego powołania i przeczuciem niezwykłej misji. Przeczuciem, które w poetyckim natchnieniu stają się proroczą wizją przyszłej drogi życiowej.
Mitologia polska, piękno przyrody, kultura słowiańska i kultura starożytnej Grecji... to przestrzenie poetyckich skojarzeń a słowo, które je oddaje, na obu kolanach klęczy wobec ogromu miłości Boga – Stwórcy Wszechświata.
To nie są zwykłe wiersze. To jest poezją pisana tęsknota do Miłości.

Wykonanie:
Maciej Aleksander Gąsiorek – aktor Teatru Rampa ( recytacja, flet, reżyseria )
Paweł Listwon – organy (koncertmistrz organowy)

"Architektura wiary Karola Wojtyły zanim zapukał do bram seminarium" to młodzieńcze wiersze Autora pełne zamyśleń, przeczuć, piękna tatrzańskiej przyrody, rozważań o rodowodzie polskiej duszy wpisanej w historię słowiańskich ziem i architekturę Wawelu, wolności człowieka, a także wewnętrznego otwarcia na głos Stwórcy, z którym Autor pozostaje w ciągłym dialogu. Z tych wierszy, które zostały zapisane do 19 roku życia młodego Karola Wojtyły, tworzy się obraz Jego pragnień i oczekiwań, zanim zapukał do bram seminarium. Odnajdujemy w nich młodzieńczy portret przyszłego papieża Jana Pawła II, człowieka urodzonego na polskiej ziemi i całkowicie oddanego jej historycznej tradycji. Tak też kończymy nasz program w słowach wiersza Magnificat, a w muzyce Gaude Mater Polonia.

"...Chodzę po Twych gościńcach – słowiański trubadur
przy sobótkach gram dziewom, pasterzom wśród owiec,
- ale pieśń rozmodlną, pieśń wielką jak padół
rzucam pod tron dębowy Jedynemu Tobie..."

Autor programu Maciej Gąsiorek, aktor Teatru Rampa, w dniu 5 czerwca 1999 roku miał zaszczyt być współreżyserem i świeckim konferansjerem "Czasu oczekiwania na Ojca Św. na sopockim Hipodromie" gdzie Jan Paweł II rozpoczynał VII Pielgrzymkę do Polski. Papieża Jana Pawła II witało 700 000 wiernych Archidiecezji Gdańskiej. Szerokiej publiczności znany jest z serialu „Złotopolscy", z filmu dokumentalnego „Wrzesień 1939"oraz filmu „Tajemnica Westerplatte".
Maciej Gąsiorek, na co dzień występujący w Teatrze Rampa, jest także reżyserem i konferansjerem Dziecięcych Ogrodów Muzycznych na Zamku Królewskim w Warszawie. Popularność telewizyjną dla dzieci i uczniów pozyskał grając 12 lat na antenie Programu Pierwszego TVP w programie dla dzieci BUDZIK. Te programy są także zamieszczone na stronach budzik.tvp.pl

wirtualny spacerwirtualny spacer po kościele
Wykonanie BETAKOM
ankarada araç kiralama rent a car ankara ankara araç kiralama